Kryptowaluty - Co powinieneś wiedzieć o wielkiej rewolucji kryptowalutowej

Czy słyszałeś o najnowszej okazji inwestycyjnej? Jest taki nowy, wschodzący rynek, który dopiero zaczyna się wybijać. Istnieje wiele cyfrowych tokenów i walut dostępnych jako inwestycje, ale jeden zwany "crypto" był szczególnie gorący. W rzeczywistości, gdy piszemy to w styczniu 2018 roku, łączna wartość wszystkich tokenów kryptowalutowych wynosi ponad 700 miliardów dolarów. To mniej więcej taka sama kapitalizacja rynkowa jak Domino's Pizza lub Ford Motor Company. Nawet Mark Zuckerberg zaznaczył, że żałuje, że nie poświęcił więcej czasu na poznanie potencjału kryptowalut wcześniej. Czy jesteś ciekawy, co to wszystko oznacza i jak może wpłynąć na Twój portfel inwestycyjny? Ten artykuł wprowadzi Cię w ten ekscytujący nowy świat inwestowania w kryptowaluty i pomoże Ci zdecydować, czy będzie to dobre dopasowanie do Twojej sytuacji finansowej i osobistej tolerancji ryzyka.

Czym jest kryptowaluta?

Kryptowaluta to aktywo cyfrowe zaprojektowane do pracy jako środek wymiany, które wykorzystuje kryptografię do zabezpieczenia swoich transakcji, kontroli tworzenia dodatkowych jednostek i weryfikacji transferu aktywów. Kryptowaluty wykorzystują zdecentralizowaną kontrolę w przeciwieństwie do scentralizowanych cyfrowych walut i centralnych systemów bankowych. Kryptowaluty wykorzystują zdecentralizowaną kontrolę w przeciwieństwie do scentralizowanej waluty cyfrowej i centralnych systemów bankowych. Kryptowaluty są zaprojektowane tak, aby były niefiatowe.

Waluty fiat są wspierane przez indywidualny rząd lub organizację. Są one najczęściej używaną na świecie formą cyfrowej gotówki i są wykorzystywane w codziennych transakcjach finansowych. Z kolei kryptowaluty nie są poparte fizycznym towarem. Termin kryptowaluta jest błędnym określeniem, ponieważ Waluta ma trzy definicje: oznacza pieniądze, jak dolary, funty czy jeny, tylko cyfrowe oznacza system prowadzenia rejestrów, jak giełda papierów wartościowych oznacza system handlu, który używa waluty, jak jedwabny szlak

Jak działa kryptowaluta?

Kryptowaluty wykorzystują zdecentralizowaną, cyfrową metodę prowadzenia ksiąg i przetwarzania transakcji, która jest znana jako blockchain. Blockchain to metoda zapisu danych i specyficzny rodzaj bazy danych. W prostym języku, blockchain to stale ewoluująca lista rekordów (bloków), które są połączone ze sobą i zabezpieczone za pomocą kryptografii.

Każdy blok, po dodaniu do łańcucha, staje się częścią nieedytowalnego łańcucha danych, co oznacza, że każda transakcja lub zmiana aktywów jest rejestrowana i nigdy nie może zostać zmieniona. Oznacza to, że wszystkie zaangażowane strony mogą ufać danym i transakcjom, ponieważ są one (1) przejrzyste i (2) zweryfikowane przez całą sieć komputerów utrzymujących blockchain. Zapisy nie należą do żadnej konkretnej osoby lub podmiotu, ale do wszystkich użytkowników sieci. To właśnie zapewnia bezpieczeństwo danych, zapobiega oszustwom i przywłaszczeniom oraz zapewnia prywatność.